Na początku 2022 r. zmieniły się przepisy dotyczące budowania domów bez pozwolenia, te przepisy weszły do życia za sprawą Nowego Polskiego Ładu, który jest pakietem rozwiązań mających poprawić warunki życia w Polsce. Nowe przepisy wprowadzają bardzo istotne zmiany w prawie budowlanym, między innymi w zakresie budowania domów bez pozwolenia. Nowelizacja realizująca zapowiedzi Polskiego Ładu wprowadzona została ustawą z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. A nowe przepisy weszły w życie 3 stycznia 2022 r.
Dom do 70m2, zamiast pozwolenia wystarczy zgłoszenie do urzędu – podpowiadamy jakie są warunki
Abyśmy mogli wybudować dom do 70m2 bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę a jedynie zgłoszenia do urzędu musimy spełnić kilka warunków, przede wszystkim planowany dom nie może posiadać więcej niż dwóch kondygnacji a jego powierzchnia zabudowy po obrysie musi wynosić maksymalnie 70m2, zaprojektowany budynek musi znaleźć się w całości na działce lub działkach na których go zaprojektowano a także musi zaspokoić własne potrzeby mieszkaniowe inwestora, oznacza to, że nie może być to dom budowany przez dewelopera w celu korzyści majątkowej lub inną osobę w celu dalszej sprzedaży lun wynajmu.
By móc skorzystać z udogodnień, niezbędne jest spełnienie następujących warunków:
Dom nie będzie mógł mieć więcej niż dwie kondygnacje,
Maksymalna powierzchnia zabudowy domu po obrysie wynosi 70 m² – nie wlicza się do tego altan, szklarni, szop, ale tylko wtedy, gdy stanowią niezależne konstrukcje; nie obejmuje ponadto piwnicy czy garażu, nawet połączonych z obiektem; gdy powierzchnia wynosi powyżej 35 m², ze względów bezpieczeństwa rozpiętość elementów konstrukcyjnych nie może przekraczać 6 m, a wysięg wsporników 2 m,
Obszar położenia i oddziaływania domu musi znajdować się w całości na działce bądź działkach, na których zaprojektowano budynek,
Przeznaczeniem domu jest zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora.
Nowe przepisy ułatwiają realizację inwestycji, zarówno w przypadku osób, które chcą zbudować dom całoroczny, jak i tych zamierzających wznieść domek letniskowy.
Co zrobić, by wybudować dom do 70 m²?
Bez względu na to czy planujemy budowę domu rekreacyjnego czy całorocznego, jeśli jego powierzchnia ma wynosić do 70m2 oraz spełni on powyższe warunki to nie potrzeba już starania się o pozwolenie na budowę i samego pozwolenia pozwolenia na budowę a wystarczy zgłoszenie budowy, które jest składane w wydziale architektoniczno-budowlanym starostwa w przypadku miejscowości gminnych i wsi bądź do urzędu miasta w przypadku miast na prawach powiatu. Zgłoszenie musi zawierać informacje na temat miejscowości i numeru działki, rodzaju, zakresu i sposobu wykonania robót budowlanych oraz ich terminu, a także instalacji wewnętrznych.
Do zgłoszenia dołącza się takie dokumenty jak:
- projekt zagospodarowania działki lub terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany (w przypadku domu całorocznego) bądź szkic czy rysunek przedstawiający planowany obiekt (w odniesieniu do domu letniskowego),
- oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością,
- oświadczenie o przejęciu odpowiedzialności za kierowanie budową (jeśli nie ustanowiono kierownika budowy),
- oświadczenie o kompletności dokumentacji.
Przed zgłoszeniem warto sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, gdyż może zawierać ograniczenia dotyczące wznoszenia budynków, w tym na przykład w stosunku do kąta nachylenia dachu. Jeśli dla danego terenu nie uchwalono MPZP, zwykle niezbędne jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy.
W przypadku budynków całorocznych organ, do którego złożono zgłoszenie, nie ma możliwości zweryfikowania dokumentacji ani wniesienia sprzeciwu, dlatego budowę można rozpocząć po doręczeniu dokumentu. Jeśli chodzi o domki letniskowe, organ może złożyć sprzeciw w terminie 21 dni od doręczenia zgłoszenia, na przykład gdy budowa narusza ustalenia MPZP albo zakłada wzniesienie tymczasowego obiektu w miejsce już istniejącego.
Podsumowanie najważniejszych informacji odnośnie budowy domu na zgłoszenie w 2022 r.
Polski Ład przede wszystkim oznacza mniej formalności dla osób, które zamierzają zbudować dom całoroczny bądź letniskowy. Wystarczy spełnić kilka przesłanek, w tym w stosunku do powierzchni (maksymalnie 70 m²), a także dokonać zgłoszenia – nie trzeba miesiącami starać się o pozwolenie. Należy jednak pamiętać o zapewnieniu warunków technicznych, w tym pod kątem uzbrojenia w media czy odległości obiektu od granic działki a także o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Warto również skorzystać ze sprawdzonej i rzetelnej firmy budującej domy a w przypadku budowy domu metodą gospodarczą wybrać certyfikowaną konstrukcję budynku, którą można zakupić na stronie Certyfikowane Konstrukcje