fbpx

Czego używać do impregnacji drewna?

Czego używać do impregnacji drewna? Niestety drewno nie należy do najłatwiejszych materiałów pod względem impregnacji ponieważ drwno jest porowate i dostosowuje się do warunków temperatury i wilgotności otoczenia, w którym jest umieszczone, mogąc wchłonąć wszystko, co dostanie się, takie jak oleje, brud i chemikalia. Jakich środków używać do impregnacji drewna? ez odpowiedniego wykończenia drewno może wysychać, pękać, tracić naturalny odcień i niszczeć. Jeśli drewno którego używasz jest narażone na nagłe zmiany, takie jak okresy wysokiej wilgotności i suszy, może puchnąć lub gnić.

Zatem konserwacja jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wszelkiego rodzaju budynków, a w przypadku drewna jest to jeszcze ważniejsze. Odpowiednie wykończenie zapobiega szybkiemu niszczeniu drewna, wydłużając jego żywotność i wykazując jego naturalne właściwości. Poniżej zestawiliśmy najczęściej używane dzisiaj wykończenia, przedstawiając ich główne cechy i zastosowania:

Lakier
Niesłusznie słowo lakier jest często używane w odniesieniu do szerokiej gamy wykończeń drewna. Lakiery tworzą przezroczystą warstwę, niczym film na nałożonej powierzchni, która pokrywa pory drewna, podkreślając jego słoje i naturalne kolory. Jest to produkt na bazie olejów schnących i żywic syntetycznych. Na rynku dostępnych jest dużo rodzajów lakierów, które są bardzo odporne na wodę i wilgoć. Istnieją lakiery z ochroną przed promieniami ultrafioletowymi co sprawia, że są bardzo przydatne do konstrukcji zewnętrznych. Lakiery są dość wszechstronne i znajdują szerokie zastosowanie w konserwacji elewacji, konstrukcji, ramach i elementach wewnętrznych. Gdy warstwa lakieru zacznie się łuszczyć, to należy wtedy element ponownie zeszlifować i polakierować.

Bejca
Bejce w przeciwieństwie do lakieru wnikają w drewno i otwierają jego pory, odżywiając ich włókna i pozwalając drewnu „oddychać”. Nadaje to bardziej naturalny wygląd ich żyłkom, zwłaszcza w dotyku. Użycie nawet najbardziej przezroczystej wersji bejcy kończy się zaciemnianiem drewna. Ponieważ bejca wnika w drewno, czyni ją to wykończeniem, które jest wodoodporne. Bejca jest łatwa w aplikacji i utrzymaniu i co najważniejsze nie odkleja się, ponieważ jest wchłaniana przez drewno i nie tworzy warstwy ochronnej. Jej zastosowania są podobne do zastosowań lakierów, jest również często używana w konstrukcjach dachowych.

Olej
Wykończenie olejem jest bardzo popularne wśród stolarzy, ponieważ bardzo dobrze podkreśla charakter drewna, nie zmieniając zarówno jego koloru, jak i faktury. Oleje wykonane z naturalnych produktów są dość łatwe w aplikacji i utrzymaniu. Z drugiej strony nie jest to wykończenie tak odporne na warunki atmosferyczne jak poprzednie środki do konserwacji drewna wymagające okresowego nakładania. Ogólnie rzecz biorąc, oleje stosuje się głównie w miejscach o niewielkiej ekspozycji na słońce i deszcz, ale można je również stosować do ochrony przyborów kuchennych, takich jak np. stoły i łyżki. W takich przypadkach zaleca się stosowanie olejów mineralnych.

Ważne jest, aby pamiętać, że rozważając możliwości wykończenia drewna, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii, zwłaszcza przyszłe zastosowanie, miejsce w którym zostanie on zainstalowany i jego oczekiwany okres użytkowania. Czasami zdarza się, że najlepszym rozwiązaniem będzie niekonserwowanie żadnym środkiem drewna. Trzeba pamiętać że najlepszy środek do wykończenia paneli nie będzie już najlepszym środkiem do wykończenia mebli ogrodowych czy mebli kuchennych.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze
Udostępnij na Linkedin
Udostępnij na Pinterest
Przewiń do góry