fbpx

Zalety budowy domu lub domku z drewna

Budowa domów i domków z drewna – kaprys, czy może trend który powrócił?
W ostatnich latach drewno jako materiał budowlany staje się coraz bardziej popularne. Wiek XXI określa się mianem „początku epoki drewna”. Podczas gdy od tysięcy lat konstrukcje budowano z drewna, w XX wieku nastąpiło przejście w kierunku cegieł, betonu i stali. Było to częściowo spowodowane wytrzymałością i trwałością tych materiałów oraz zwiększonym naciskiem na wylesianie. Od niedawna widzimy powrót trendu budowania z drewna. Jednym z przykładów jest liczący 18 pięter drewniany budynek Mjostarnet w Norwegii, i co warto zauważyć, jest to najwyższy budynek zbudowany z drewna na całym świecie, mierzy on aż 85 metrów. Chociaż istnieje wiele powodów odrodzenia się konstrukcji drewnianych, które omówimy w tym artykule. Obecnie coraz więcej osób wybiera drewno do złożonych projektów, takich jak mieszkania, biura, muzea, mosty, a nawet stadiony sportowe. Czym jest to spowodowane? Niczym innym jak wieloma zaletami używania drewna do budowy domów i domków, które przedstawimy Państwu poniżej.

Zalet budowania domów i domków z drewna jest mnóstwo dlatego poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych.
Pierwszą i najbardziej oczywistą korzyścią, która pojawia się podczas procesu budowlanego, jest obniżenie kosztów, produkcji. Ponieważ drewno jest tańsze, niż inne materiały. Budowa może potencjalnie przebiegać szybciej, pod warunkiem, że drewno jest powszechnie dostępne w okolicy, co oszczędza czas i pieniądze na dostawy.

Drugą zaletą budowania z drewna jest to, że drewno można transportować i przenosić bardzo łatwo. I dużo łatwiej, niż większość konkurencyjnych materiałów, takich jak beton czy cegły. Ponadto, ponieważ drewno jest lżejsze, niż inne materiały, do jego budowy nie jest koniecznie potrzebny drogi fundament. W rzeczywistości mniejsze konstrukcje mogą być budowane na filarach lub słupach, co oznacza, że koszty fundamentu są niewielkie.

Trzecią zaletą jest to, że drewno może być łatwiejsze w obróbce. Skutkuje to szybszym rozwojem złożonych konstrukcji, a tym samym zmniejszeniem czasu budowy. Całe elementy budynku mogą być również budowane poza placem budowy i transportowane na plac budowy ze względu na niską wagę.

W XXI wieku ekologia powinna być dla nas najważniejsza dlatego czwartą zaletą budowy domów z drewna jest ekologia.
Czwartą zaletą jest ekologia i zmniejszenie śladu węglowego, ponieważ żaden inny materiał budowlany nie może być nazwany całkowicie naturalnym. Drewno wyrasta prosto z ziemi i podobnie jak same drzewa, drewniane budynki przynoszą więcej korzyści dla środowiska niż ich betonowe odpowiedniki. Drewno magazynuje węgiel zamiast go emitować tak długo, jak budynek stoi, uwalniając w ten sposób mniej niebezpiecznych gazów do atmosfery w trakcie jego eksploatacji. Z drugiej strony produkcja cementu do budynków betonowych odpowiada za około 6% światowej emisji dwutlenku węgla. Jako bonus, użycie wełny mineralnej jako materiału izolacyjnego w konstrukcji drewnianej oznacza, że do ogrzewania i chłodzenia budynku potrzeba będzie mniej energii. W ten sposób wykorzystanie drewna jako materiału budowlanego jest korzystne zarówno dla jego mieszkańców, jak i otaczającego środowiska.

Pandemia uświadomiła nam, że elastyczność i łatwość modyfikacji domów nabiera wię kszego znaczenia.
Piątą zaletą jest łatwość wprowadzania zmian i modyfikacji w konstrukcji budynku. Ponieważ budynki drewniane są łatwiejsze w obsłudze, jeśli chodzi o późniejsze rozbudowy. Konstrukcji nie trzeba tak mocno modyfikować, jak w przypadku innych materiałów – proste dodatki można wykonać bez większych problemów. Drewno zapewnia również bardziej komfortowy klimat w pomieszczeniach, niż inne materiały, zwłaszcza w połączeniu z izolacją budynku, taką jak wełna mineralna. W ten sposób drewno może zapewniać optymalną temperaturą bez względu na porę roku, co wynika z naturalnej zdolności drewna do „oddychania”.

Ostatnią wartą uwagi zaletą jest fakt, że drewniane budynki sprawdzają się lepiej, niż budynki wykonane z innych materiałów. Wynika to z elastyczności drewna, która pozwala na wyginanie go bardziej, niż inne materiały bez deformacji i łamania.

Wszystkich Państwa zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą i aktualnymi promocjami. Zdjęcia z realizacji znajdziecie Państwo na naszym Facebooku.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze
Udostępnij na Linkedin
Udostępnij na Pinterest
Przewiń do góry